موادی که در لیست سیاه فرمولاسیون کلین قرار میگیرند

فرمالدئیدها و عوامل آزاد کننده فرمالدئید:
استنشاق فرمالدئید می تواند باعث تحریک راه هوایی، برونکواسپاسم و اِدم ریوی شود. جذب مقادیر زیادی فرمالدئید از هر طریقی می تواند باعث مسمومیت شدید سیستمیک شود که منجر به اسیدوز متابولیک، آسیب بافت ها و اندام ها و کما شود. هیچ پادزهری برای فرمالدئید وجود ندارد. در اتمسفر معمولاً به سرعت تجزیه می شود و اسید فرمیک و مونوکسید کربن ایجاد می کند که آنها نیز مواد مضری می باشند. هنگامی که حیوانات در معرض فرمالدئید قرار می گیرند، می تواند آنها را بیمار کند، بر توانایی آنها در تولید مثل تأثیر بگذارد و طول عمر آنها را کاهش دهد
متیل ایزوتیازولینون:
متیل ایزوتیازولینون و سایر مواد نگهدارنده ایزوتیازولینون می توانند برای اکوسیستم ما سمی باشند و به زندگی آبی مانند آب شیرین و ارگانیسم های دریایی آسیب برسانند. گروه زیست محیطی EWG گزارش می دهد که متیل ایزوتیازولینون برای موجودات آب شیرین و دهانه رودخانه سمی متوسط تا بسیار زیاد است.
متیل کلرو ایزوتیازولینون:
متیل کلرو ایزوتیازولینون وقتی به مقدار زیاد در محصولات مختلف استفاده شود می تواند باعث مشکلات پوستی شود که به آن حساس سازی گفته می شود. سیستم ایمنی شما را درگیر می کند و پوست شما را تحریک می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است دفعه بعد که در معرض متیل کلرو ایزوتیازولینون قرار گرفتید، به طور دائم به آن حساسیت پیدا کنید.
سیلیکون های حلقوی (سیکلوپنتاسیلوکسان، سیکلوتتراسیلوکسان، سیکلومتیکون):
سیلیکون ها زیست تخریب پذیر نیستند. آنها در فاضلاب و اقیانوس ها فرو می روند و در طبیعت تجمع می یابند.
بوتیل فنیل متیل پروپیون (لیلیال):
به گفته کمیته علمی اتحادیه اروپا در مورد ایمنی مصرف کننده، " هنگامی که استفاده از چندین نوع محصول به طور همزمان در نظر گرفته می شود، غلظت های پیشنهادی لیلیال را نمی توان بی خطر در نظر گرفت." در سال 2020، کمیسیون اروپای اتحادیه اروپا، لیلیال را به عنوان یک ماده شیمیایی که بر باروری و رشد جنین تأثیر منفی می‌گذارد، طبقه‌بندی کرد و حکم داد که «نمی‌توان آن را ایمن تلقی کرد».
لیرال:
ماده شیمیایی عطر لیرال که با نام های hydroxyisohexyl 3-cyclohexene carboxaldehyde و hydroxymethylpentylcyclohexenecarboxaldehyde* نیز شناخته می شود، به عنوان یکی از آلاینده های رایج و شناخته شده طبقه
همه فتالات ها:
در مواجهه با پوست، فتالات ها مستقیماً از پوست به جریان خون جذب می شوند، فتالات های کم مولکولی می توانند به طور بالقوه سمیت رشد و تولیدمثل سیستم غدد درون ریز و سرطان را مختل کنند.
سرب:
سرب همچنین باعث آسیب طولانی مدت در بزرگسالان می شود، از جمله افزایش خطر فشار خون بالا و آسیب کلیه. قرار گرفتن زنان باردار در معرض سطوح بالای سرب می تواند باعث سقط جنین، مرده زایی، زایمان زودرس و وزن کم هنگام تولد شود.
سولفات:
ممکن است چربی و رطوبت را بیش از حد از بین ببرد و موها را خشک و ناسالم کند. همچنین می تواند باعث تحریک پوست سر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات